Sık Sorulan Sorular!

Merak Ettikleriniz

İnsanlardan psikolog görüşmelerine dair en sık duyduğumuz soruları cevaplamaya çalıştık.

Psikologumu seçerken nelere dikkat etmeliyim?
Psikoloğunuzu seçerken öncelikle eğitimine ve bilgisine güvendiğiniz birini seçmeniz gerekir. Terapi sürecine başlarken güvendiğiniz ve size yarım edebileceğine inandığınız kişileri tercih etmeniz süreç içerisinde güvenli bir iletişim kurmanıza yardımcı olur. Psikoloğun kullandığı terapi yaklaşımı ve uzmanlık alanları belirleyici faktörlerdendir.
Psikolojik Danışma Sürecinde Benim Sorumluluklarım Var Mı?
En temel sorumluluğunuz planlanan oturumlara düzenli olarak katılmanızdır. Oturuma gelmenizi engelleyecek bir durum söz konusu olduğunda, bunu, oturumdan bir gün önce ya da olabildiğince erken bir tarihte danışmanınıza bildirmeniz gerekmektedir.
Psikolojik Danışmaya İhtiyacım Olduğuna Nasıl Karar Vereceğim?
İlişkilerinizde etkili iletişim kurmak istiyorsanız, Özgüven ve girişkenlik konularında zorluk yaşadığınızı düşünüyorsanız, Stres ve kaygı ile baş etmek istiyorsanız, Kendinizi daha iyi tanımak istiyorsanız, Çalıştığınız halde başarılı olamıyorsanız, Sınavlar ve notlar ile probleminiz varsa, Mesleki alanlarda kendinize bir yol çizmek istiyorsanız, Her türlü karar verme güçlüğü çekiyorsanız, Uyum zorluğu yaşıyorsanız, Yaşamım nereye doğru gidiyor diye endişeleniyorsanız. Kimseye anlatamadığınız ancak paylaşmak gerekliliği hissettiğiniz duygu ve düşünceleriniz olduğuna inanıyorsanız, Zamanı etkili kullanamıyorsanız, Nereden başlayacağınızı bilemiyorsanız, Hayatınızda bir şeylerin ters gittiğini düşünüyorsanız, İnsanlarla daha etkili iletişim kurmak ve duygularınızı etkili şekilde ifade etmek istiyorsanız, Kendinizi ve çevrenizi daha iyi tanımak istiyorsanız, Yalnızlık ve utangaçlık ile başa çıkmak istiyorsanız, Stresli ve aşırı kaygılıyım diyorsanız, Bulunduğunuz ortama uyum sağlayamadığınızı düşünüyorsanız, Psikolojik Danışmanlık Merkezimize gelerek görüşebiliriz.
Psikoterapi Nedir ?
Kişinin, baş etmekte zorlandığı sorunlar, yaşadığı zorluklar nedeniyle hasar almış ruh sağlığını güçlendirerek daha sağlıklı hale getiren ve bu süre zarfında sadece bu alandaki problemi çözmekle kalmayan, aynı zamanda kişinin kendisi, çevresi ve birçok şeyle ilgili farkındalığının da arttığı iyileştirici bir süreçtir.
Çalışma Saatleriniz Nedir?
Sabah 10:00 akşam 18:00 saatleri arasında çalışmakta olup cumartesi günleri içinde randevu oluşturulmaktadır.
Psikologa ne zaman gitmeliyim?
Hayatın belli dönemlerinde zorlu yaşam deneyimlerine maruz kalabiliriz. Bu deneyimler sonucu kendimizi sıkışmış, çaresiz, kaygılı, gergin ve mutsuz hissedebiliriz. Bu süreç uzadığı zaman kişinin işlevselliğinde yavaş yavaş bozulmalar başlar. Kişinin sorunlarla başa çıkma becerilerinde zayıflamalar ilişkilerinde bozulmalara ve iş performansında düşüşe sebep olabilir. Bu gibi durumlarda psikolojik destek almanız gerekmektedir. “Sorunlarımı kendim halletmeliyim” , “ tanımadığım biri bana nasıl yardımcı olabilir ki” düşüncesi kişiyi psikoterapi sürecine başlamaktan alıkoyar. Kişinin terapi sürecine kendi isteğiyle başlaması, iyileşme isteği, motivasyonu ve terapiye düzenli gidilmesi oldukça önemlidir.
Psikolog ve Psikiyatrist farkı Nedir?
Psikolog ve psikiyatrist arasındaki temel fark farklı eğitim almış olmalarıdır. Psikolog olabilmek için kişinin öncelikle 4 yıllık psikoloji eğitimi almış olması gerekmektedir. Lisans eğitimi bittikten sonra ise kişi uzmanlaşmak istediği alanda (klinik, endüstri vbz.) 2 yıl yüksek lisans yaparak uzmanlaşır. Terapi yapabilmek için psikoloji mezunlarının 2 yıl klinik psikoloji yüksek lisansını tamamlamış olması gerekmektedir. Psikologların herhangi bir ilaç yazma yetkisi yoktur. Psikiyatrist olabilmek için öncelikle kişinin tıp fakültesini bitirmiş olması daha sonra ise 4 sene psikiyatri üzerine uzmanlık yapması gerekmektedir. Psikiyatristler tedavi sürecinde ilaç yazma yetkisine sahiptir. Psikologlar ve psikiyatristler çoğu zaman iş birliği içinde çalışmaktadır. Kimi zaman psikoterapi sürecine destek olması adına ilaç tedavisi de uygulanmaktadır.
Seans süreleri kadar?
Seanslar yaklaşık olarak 40 dakika sürer. İlk seans ise bazen daha uzun sürebilir.
Kaç seansta terapi süreci sonlanır?
Her danışanın terapiye başlama sebebi birbirinden farklıdır ve dolayısıyla terapi sürecinin kaç seansta sonlanacağını önceden belirlemek mümkün değildir. Terapi süreci danışanların ihtiyaçları doğrultusunda şekillendirilir.
Danışan gizliliği nasıl korunur?
Terapi sürecinde en önemli ilklerden bir tanesi danışan gizliliğidir. Danışanın paylaştığı hiç bir bilgi danışanın rızası olmadan paylaşılamaz. Ancak hayati tehlikenin bulunduğu durumlarda gizlilik ilkesi ortadan kalkar.
Online terapi yapılabilir mi?
Online terapi psikolog ve danışanın aynı mekanda bulunmalarına olanak olmadığı durumlarda görüntülü konuşma ile yapılmaktadır. Danışanın terapi sırasında yalnız olması gerekmektedir. Bulunduğu ortamın ise sessiz ve sakin olması oldukça önemlidir.
Profesyonel ekibimiz, ilgili literatürdeki en son araştırmalar ışığında çalışmakta ve danışanlarına psikolojik danışmanlık hizmeti vermektedir. Nihai amacımız, danışanlarımızın psikolojik ihtiyaçlarını karşılamak ve onların kişisel, duygusal ve psikolojik gelişimlerini desteklemektir.

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Çalışma Saatleri : Pazartesi-Cumartesi, 10:00-18:00
© 2023 Psikodem Psikolojik Danışmanlık Merkezi
Hemen Ara
×